51. Tekirdağ Kiraz Festivali 2015

17/02/2015

51. Tekirdağ Kiraz Festivali 2015 ne zaman? 51. Tekirdağ Kiraz Festivali 2015 hangi sanatçılar gelecek?

Tekirdağ Kiraz Festivali 2016 Ne Zaman Düzenlenecek ?

 
Uluslararası Tekirdağ Kiraz Festivali Trakya Bölgesinde gerçekleşen festivaller arasında en dikkat çeken orginazasyonlar arasında gözüküyor. Tekirdağ'ın tanıtımına büyük katkısı olan Tekirdağ Kiraz Festivali bu sene 51. senesini kutlamaya hazırlanıyor. Daha önceleri Tekirdağ Belediyesi tarafından düzenlenen Kiraz Festivali, 2014 Mart ayında yapılan seçimlerle “büyükşehir” ünvanı alan Tekirdağ'da, 2014 yılı itibariyle "Süleymanpaşa Belediyesi" tarafından düzenlenmeye başlandı.
 
TEKİRDAĞ KİRAZ FESTİVALİ TARİHİ
1962 yılında "Kiraz Cümbüşü" adıyla Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesine bağlı Naip Köyü’nde başla festival, 1964 yılından itibaren "Kiraz Bayramı" adı altında Tekirdağ'da kutlanmaya başlandı. Tekirdağ'ın tanıtımına,  sosyo-ekonomik yapısına, spor-eğlence ve kültürel yaşantısına katkı sağlayan Tekirdağ Kiraz Festivali, sonraki yıllarda geleneksel hale getirilerek ve komşu ülkelerden gelen konukların da katkılarıyla uluslararası bir boyut kazandı.
 
2015 yılında 51. si düzenlenecek olan 51. Uluslararası Tekirdağ Kiraz Festivali bu yıl 4-7 Haziran 2015 tarihleri arasında düzenlenecek. Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından düzenlenecek olan festivale hangi sanatçıların geleceği, festivale yakın bir tarihte belirlenecek.
 
51. TEKİRDAĞ KİRAZ FESTİVALİNE HANGİ SANATÇILAR GELECEK?
Haziran ayında düzenlenecek olan 2015 Kiraz Festivali'ne hangi sanatçılar gelecek? sorusu, süleymanpaşa belediyesi tarafından açıklanacak.
 
Kiraz Festivali her sene olduğu gibi, Geleneksel festival korteji ile başlayan kutlamalar; sergiler, yarışmalar, çeşitli eğlenceler, çocuk oyun alanları ve animasyonlar, fener alayı ve havai fişek gösterileri, söyleşiler, geleneksel yağlı güreş müsabakaları ile renklenen halk konserleri vb etkinliklerle devam edecek.
 
50. TEKİRDAĞ KİRAZ FESTİVALİ 2014'TE GÜZELLİK YARIŞMASI
2014 yılında gerçekleştirilen 50. Uluslararası Tekirdağ Kiraz Festivali Altın Kiraz Güzeli Sinem Sünter seçilirken; Esra Demirkesen ikinci ve Ganimet Güveniroğlu üçüncü oldu.
 
FESTİVALE YAĞMUR ENGELİ
2014 yılında düzenlenen kiraz festivaline hava şartları damgasını vurdu. Haziran ayının ilk haftasında Tekirdağ'ı etkisi altına alan yoğun yağışlı hava çoğu etkinliğin iptal edilmesine neden olmuştu.
 
Tekirdağ halkının ve çevre illerden gelen vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği Kiraz Festivali 2015 yılında da hareketli geçeceğe benziyor. Tekirdağ Sahil Dolgu alanında kurulan standlar ile panayır alanına dönüşen Festival'e Tekirdağ halkı büyük ilgi gösteriyor. 
 
Kiraz'ın Tekirdağ için ayrı bir önemi, ayrı bir değeri vardır. Tekirdağ Naip'te üretilen meşhur Tekirdağ Kirazı'nın Tekirdağlılar için ayrı bir yeri vardır. Kiraz, Tekirdağ için o kadar değerlidir ki; Halk Ozanları yıllarca kiraz üzerine anlamlı maniler, şiirler yazmışlardır.
 
Şu gördüklerin Kiraz ağaçlarıdır
Ki, böyle çıplak kalmazlar
Günü gelir uzun olur yeşilin ömrü
Zannedersin solmazlar.
Bizim buralarda
Kiraza çıkmayan kızı almazlar.
 
 
Daha Önce Gerçekleşen Festivaller ve Tarihleri:
50. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali / 5-8 Haziran 2014
49. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali / 12-16 Haziran 2013
48. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali / 13-17 Haziran 2012
47. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali / 16-19 Haziran 2011
45. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali / 10-13 Haziran 2010