Tekirdağ Çiçekçileri

24/11/2015

Çiçek normalde bir bitki olmasının yanı sıra çoğu zaman insanlar çiçeğe çok farklı anlamlar yüklemiştir. Çiçekler kimi zaman bir sevginin iletim aracı olarak kullanılmış, kimi zaman ise özür dileme ve de af dileme amacı olarak kullanılmıştır.

Çiçek normalde bir bitki olmasının yanı sıra çoğu zaman insanlar çiçeğe çok farklı anlamlar yüklemiştir. Çiçekler kimi zaman bir sevginin iletim aracı olarak kullanılmış, kimi zaman ise özür dileme ve de af dileme amacı olarak kullanılmıştır. Bir tek bunlarla da kalmayıp acınızı paylaşıyoruz, mutluluğunuzu, başarınızı kutluyoruz gibi şekillerde örneklerini çoğaltabileceğimiz pek çok durumda bizlerin imdadına yetişmektedir. Çiçeklerin elden direk olarak verildiği durumlar olduğu gibi bazı durumlarda da çiçek göndermek eylemi biçiminde karşı tarafa ulaştırılır. Çiçek göndermenin de kendi içinde farklı usulleri bulunmaktadır. Örneğin tek bir gül jelâtine sarılı biçimde verilirken bazı durumlarda ise çiçek sepetleri hazırlanılır. Sepetler plastik olarak yapılmaktadır. Orijinal olan sepetler ise çoğu zaman kestane ya da fındık ağacından elde edilen ince liflerle birlikte, elle örme şeklinde üretilmektedir.

Çiçek Sepeti Anlamları

Sepet, eski dönemlerde farklı amaçlarla kullanılsa da günümüzde çoğu zamanlar otantik bir hediye olarak tercih edilir. Bahsetmiş olduğumuz eski kültürlerden gelen el emeği sepetlerin çiçek kültürüyle birleşimi sonucu ortaya bakmaya hiçte doyamayacağımız güzellikte çiçek sepetleri ortaya çıkmaktadır. Biri size içi kırmızı gül olan bir çiçek sepeti hediye ederse eğer, bu durum herkes tarafından sepeti veren kişinin seni seviyorum demek istediği şeklinde anlaşılır. Bu durum kısmen doğru olsa da eksik bir yorum olur. Nedeni ise jelâtine sarılı tek kırmızı gül vermek seni seviyorum anlamı taşır. Sepetteki çiçek ise farklı ve de çok daha kapsamlı bir mesaj içerir. Kırmızı gülün seni seviyorum anlamını taşıdığı için sepeti veren kişi, sepetin kalbini simgelediğini ve de içindeki güllerin de size olan sevgisi olduğunu anlatmaya çalışıp, kalbinde olan her yeri sizin sevginizle dolu olduğunu ifade etmek istemektedir. Çiçek sepeti eğer ki mor menekşe ile dolu bir şekilde gelirse buradan da şu anlam çıkarılmalıdır, Mor menekşe aklımdasın anlamı taşır. Mor menekşeden oluşmakta olan çiçek sepetinde bu mor menekşeler zamanı temsil etmektedir, sepeti hediye eden kişinin zamanını, aklımdan hiç çıkmıyorsun anlamını simgeler.

Çiçekler

Çiçekler her bayanı mutlu eder. İster mor menekşeler olsun isterseniz de bembeyaz papatyalar hepsinin anlamı tektir aslında sevgidir aşktır. Çiçek gönderenin yada alanın karşısındaki kişiye sevgisidir, aşkıdır. Özeldir alınan sevilendir. Bazen tek bir gülle anlatılır bazen de kocaman bir sepetle ama hepsinin amacı aynıdır.

Tekirdağ çiçek sepeti ve tekirdag çiçekçileri için http://www.cicekmarket.com/tekirdag-cicek-siparisi/ linkini ziyaret edebilirsiniz.