Sabahları Baş Ağrısı Neden Olur? Sabahları Başım Ağrıyor

15/09/2016

Kaygı ve depresyon gibi psikolojik bozukluklar sabahları baş ağrısına sebebiyet verebiliyor.

Kaygı ve depresyon gibi psikolojik bozukluklar sabahları baş ağrısına sebebiyet verebiliyor.

Bazı insanlar sabahları dinç ve kuvvetli uyanırken, bazı insanlar ise halsiz ve baş ağrısı şikayetleri ile uyanıyor. Uykudan uyanında meydana gelen baş ağrılarının en büyük sebebi kaygı, depresyon ve düzensiz uyku’dur. Baş ağrısı ile daha detaylı bilgileri kadınca internet sitesinden bulabilirsiniz.

Baş ağrısı tanısı mutlaka önceden konulması gereken, ileriki zamanlarda meydana gelebilecek ciddi bir problemin de işareti de olabileceğindeni kesinlikle ihmal edilmemesi gerekten  bir rahatsızlıktır.

Yapılan bir araştırmaya göre, her 15 kişiden 1'i sabah baş ağrısı şikayeti ile uyanmakta ve bu durum kadınlarda erkeklere göre daha sık görülmektedir.  Sabah yaşanan baş ağrısı şikayetlerinin önemli nedenleri depresyon,  kaygı, uyku apnesi veya uykuda dişlerini sıkma veya gıcırdatmadır. Ayrıca yüksek tansiyon ve alkol tüketimi de sabah baş ağrılarına neden olabilir. Alkol kullanımı, yeterli su tüketilmemesi, sigara, nargile vb  kimyasalların dumanına maruz kalmak, baş ağrıların sebebi olduğu bilinmektedir.

Düzensiz beslenme, hızlı kilo vermek, aşırı su kaybı baş ağrısını arttıran etkenler arasındadır. Depresyon ve kaygı da baş ağrısını arttıran etkenler arasında olmasına rağmen, bunların tedavisinde kullanılan ilaçların da baş ağrısını arttıran etkenler arasında olduğu bazı uzmanlar tarafından dile getirilmektedir.

Baş ağrısı şikayetlerinden kurtulmak için, akşam saatlerindeki ağır yemeklerden kaçınılmalı, alkol kullanımının bırakılması, düzensiz uykudan kaçınılmalı uyumalı ve fazla kiloluluk veya obezite varsa kilo verilmelidir. Horlama gibi uyku problemi yaşatan etkenler de en aza indirilerek, uyku saatlerinde hastanın takabileceği bazı diş aparatları önerilebilir. Küme, migren ve gerilim tipi baş ağrıları, gece uyku başladıktan sonra, sabah erken saatlerde (genellikle saat 4'ten sonra) kişiyi uykudan uyandırır ya da uyandığında ağrısı vardır. Özellikle kronik gerilim baş ağrısı sabah erken saatlerde kişiyi uyandırır.

Baş ağrısı sıkıntısı çeken kişilerin mutlaka uzman doktor kontrolünde tedavilerine başlamaları ve baş ağrısını nedeni’ni iyi analiz etmelidir. Baş ağrısı şikayeti önceden tanısı konulması gereken, ve ileride önemli bir hastalığa yol açabilecek bir hastalık habercisi olabilir.