Marka Tescil ve Patent Sorgulama Nasıl Yapılır?

15/09/2016

Marka veya ürününüze Türk Patent Enstitüsü'ne marka tescil başvurusu yaparken, dikkat edilmesi gereken bazı önemli detaylar vardır. Sizler için bu detayları bir araya getirdik.

Marka Tescil ve Patent Sorgulama Nasıl Yapılır?

Marka veya ürününüze Türk Patent Enstitüsü'ne marka tescil başvurusu yaparken, dikkat edilmesi gereken bazı önemli detaylar vardır. Sizler için bu detayları bir araya getirdik.

Marka tescil işlemine başlamadan önce yapmanız gereken ilk işlem, marka tescil sorgulama olacaktır.

Marka Tescil İşlemleri Ne Kadar Sürede Tamamlanır?

 Marka tescil işlemleri ortalama 10-12 aylık bir sürede tamamlanmaktadır. Bu yüzden başvuru yapılmış olması tescili kesinleştirmez ve Türk Patent Enstitüsü marka başvurusuna benzer bir marka görmeyip (diğer kıstaslar bakımından denetledikten sonra) yayınına karar verse dahi üçüncü şahısların itirazı ile markanın tescili aksayabilir.

Her zaman en doğru yöntem markaya yatırım gerçekleştirmeden önce marka tescili işlemlerinin tamamlanmasıdır.

Marka Tescili Nasıl Yapılır?

Marka tescil başvurusu Türk Patent Enstitüsü'ne (TPE) veya aracı kurumlara yapılır.

Marka tescil başvuruları doğrudan Türk Patent Enstitüsü'ne yapılabileceği gibi elektronik imza sahipleri Türk Patent Enstitüsü internet sitesinden online başvuru da yapabilir. Genelde başvuruların tamamı online olarak yapılmaktadır. Marka patent başvurularının online yapılması, pratiklik, ve ileride kontrol için, başvuru aşamasında işleri hızlandırmaktadır. Online başvurunun en avantajlı yönlerinden birisi de, online marka başvuruda, marka tescil işlemleri için 30-60 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanmasıdır.

 Marka Tescilinde Sınıf Tespiti Nasıl Yapılır

Marka tescili ve patent sorgulama işlemi sırasında, hangi alan yada alanları (Nice Sınıfları) kapsayacağı çok dikkatle belirlenmelidir. Doğru meslek sınıfında alınmamış tescil hiç bir koruma sağlamaz. Vekil yardımı almadan başvuru yapan firmalarda görülen en büyük problem budur.

Örnek: Özellikle mağaza zincirlerinde şu hataya rastlıyoruz; "mağaza kurma hizmetleri" diye yazarak başvuru yapıyorlar ve böyle yazınca "iş idaresi konusunda danışmanlık hizmetleri" alanında tescil veriliyor. Oysa tescilin alınması gereken alt sınıf "müşterilerin malları elverişli bir şekilde görüp satın alması için çeşitli malların bir araya getirilmesi hizmetleri". Bu şekilde markası kaybedilmiş tanınan mağaza zincirleri bulunmakta.